Dünyanın en seçkin iki müzayede evi: Sotheby’s ve Christie’s

Sotheby’s ve Christie’s ikisi de yüz yıllardır koleksiyonerleri birinci sınıf sanat eserleriyle buluşturuyor.  Peki bu müzayede evlerinde hangi ünlü eserler açık artırma ile yeni sahiplerine kavuştu?

Sotheby’s merkezi New York şehrine bulunan İngiliz asıllı çok uluslu bir şirket. 1744 yılından beri birinci sınıf eserlerin açık artırmalarında aracılık yapan Sotheby’s, ilk uluslararası müzayede evidir. Hatta Hong Kong (1973), Hindistan (1992) Ve Fransa (2001) ve Çin’deki ilk uluslararası güzel sanat müzayede evi (2012). Bugün, Sotheby, New York, Londra, Hong Kong ve Paris gibi on farklı satış salonunda açık artırmalar sunuyor ve Sotheby’nin BidNow programı ile ziyaretçilerin tüm çevrimiçi açık artırmaları canlı görüntüleyebilmesini ve dünyanın her yerinden teklif verebilmesini sağlıyor. Sotheby’s, toptancılarına, dünyanın tek tam hizmet sanat finansmanı şirketi olan Sotheby Finansal Hizmetler’in yanısıra, bağlı kuruluşu Art Agency, Partners’ın koleksiyon danışmanlık hizmetleri kaynaklarını sunmaktadır. Sotheby’s, Sotheby Global Güzel Sanatlar Bölümü galeri kolu ve iki perakende şirketi olan Sotheby’s Diamonds ve Sotheby’s Wine da dahil olmak üzere 70’den fazla kategoride özel satış fırsatları sunuyor. Sotheby’s, 40 ülkede 80 ofisi bulunan ve New York Borsasında (BİD) listelenen en eski şirkettir.

Christie’s 1766’da James Christie tarafından kurulmuş bir İngiliz müzayede evidir.  Amsterdam, Dubai, Geneva, Hong Kong, Londra, Milan, New York, Paris, Şangay ve Zürih’te hizmet vermektedir.

Peki dünyaca ünlü bu simsarının aracılığı ile varlıklı kişiler ve koleksiyonerlere satılan en ünlü eserler neler?

Sotheby’s

Edvard Munch,  ‘Scream’ $119.9 million (2012)

2 Mayıs 2012’de o zamana kadar açık artırmada satılan en pahalı resim olarak bir dünya rekoru kırdı. Teklif 40 milyon dolarla başladı; 12 dakika sonra nihai teklif telefonla geldi.

Gustav Klimt ‘Bauerngartern’$59,3 million (2017)

Gustav Klimt’in Bauerngartern’ı (Flowergarden), Sotheby’deki açık artırmadan sonra Avrupa tarihinin üçüncü en pahalı resimi ünvanını kazanmıştır.

Vincent Van Gogh ‘ L’Allée des Alyscamps’- $66,3 million (2015)

Tuval üzerine yağlı boya eser ünlü bir sanatçının yarattığı manzara resimleri içerisinde en pahalı tablo olarak kayıtlara geçmiştir.

Pablo Picasso ‘Boy with a Pipe’ $104 million (2004)

Pablo Picasso’nun “Boy with a Pipe” adlı 1905 tarihli tablosu 104 milyon dolara Sotheby’s’de satılarak  2004 yılında o zaman kadar açık artırma ile satılan tablo rekorunu kırmıştı. Bu tutarın 93 milyon ABD doları açık artırma fiyatını, yaklaşık 11 milyon ABD doları ise açık artırma evinin komisyonunu içeriyormuş.

Pablo Picasso ‘Nightclub Singer’ $67.5 million (2015)

Pablo Picasso’nun Mavi Dönem resimleri (1901-04), en yakın arkadaşı ve İspanyol İspanyol Caragemas’ın intiharı, tablolarını satma zorluğu ve korkunç maddi durumu etkisiyle ürettiği eserledir. Ancak bu dönemde üretilen parçalar, sergilerde dünyayı gezen ve açık artırmada milyonlarca satarak en iyi parçalarından biri olmuştur. ‘Nightclub Singer’ adlı eser de sanatçının Mavi Dönem’ine ait bir eserdir.

Christie’s

Paul Cézanne ‘The Card Players’ $250 million (2012)

Paul Cezanne’ın ‘The Card Players2 isimli 5 eser serisinin birisi 250 Milyon Doları aşkın bir fiyata Katar kraliyet ailesine satılarak en pahalı tablo ünvanını kazandı. Diğer dördü Musée d’Orsay ve Metropolitan Museum of Art gibi dünya çapındaki koleksiyonlarda yer alıyor.

 

Jeff Koons, ‘Orange Dog’ $58.4  milllion (2013) – Christie’s New York City

Günümüzde yaşayan bir sanatçının en pahalı eseri olan ‘Orange Dog’, Koons’un atölyesinde oluşturduğu, hepsi de ayna cilalı paslanmaz çelikten yapılmış ve hepsi de parlak renkli ‘balon’ hayvan heykellerinden birisidir.

Pablo Picasso, Nude, Green Leaves and Bust, $106.5 million (2010)

8 dakika 6 saniye boyunca, beş kişi 80 milyon dolardan başlayarak rekabet etti, teklifler istikrarlı bir şekilde arttı ve eser rekor fiyata kimliği açıklanmayan bir kişiye satıldı.

 

Alberto Giacometti, ‘Pointing Man’ $ 141 million (2015)

Christie’nin New York’taki müzayedesinde Alberto Giacometti’nin en ikonik ve akılda kalan heykeli olarak nitelendirilen “Pointing Man” adlı tablosu da 141 milyon doları aşarak en değerli heykel oldu.

Pablo Picasso, ‘Les Femmes d’Alger (Version O)’ $179.4 million (2015) – Christie’s New York City

1954-55 yıllarında yaratılan 15 eserin son parçası olan “Les Femmes d’Alger” , Francis Bacon’ın “Lucian Freud’un Üç Araştırması” nın iki yıl önceki 142.4 milyon $’lık fiyatıyla o zamana kadar açık artırmada satılan en pahalı eser rekorunu elinden almıştır.

Roy Lichtenstein ‘Nurse’ $95million (2015)

Roy Lichtenstein’ın ‘Nurse’ tablosu 95 milyon dolarlık rekor fiyatla New York açık artırmasında satılan American pop sanatına ait  en pahalı tablo ünvanını almıştır.

Francis Bacon ‘Three Studies of Lucian Freud’ $142.4 million (2013)

Francis Bacon’ın 1969 tarihli “Three Studies of Lucian Freud” eserine yedi süper zengin teklif sahibi tarafından teklif verildi. Bu da 2013 yılında o zamana kadar açık artırmada satılan en pahalı sanat eseri olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir