Hiçbir Yer

Bir tuval düşünün ki üzerindeki her bir fırça darbesi bir öğretmenin öğrencilerine olan sevgisi ile yaratılmış. Öyle güzel bir öğretmen işte Sidar Baki, sevgiyle beslenen bu birbirinden güzel eserlerin yaratıcısı. 7 Mart günü C.A.M Galeri’deki ilk kişisel sergisi Hiçbir Yer’de buluştuk kendisiyle…

2 sene arkeoloji okuduktan sonra resme olan ilgisini keşfeden hocası sayesinde yetenek sınavlarını kazanıp arkeolojiyi bırakıp Marmara Üniversitesi’nde Resim Öğretmenliği Bölümü’nü kazanmış ve Urfa, Sivas, Rize derken bugün son durağı Sultangazi’de öğretmenlik yapmaya devam ediyor. Kariyerinde önemli bir yeri olan, kendisi gibi pek çok başarılı sanatçının da hocası olan Hüseyin Avni Öztopçu’dan eğitim almanın büyük bir şans olduğuna da değiniyor.

Profesyonel anlamda sanat dünyasına adım atması çocuklar uğruna bir imza kampanyasına katıldığı için görevden uzaklaştırıldığı dönemde (2,5 sene evvel) başlamış. Şimdilerde mesleğine devam ederken bir taraftan da tuvallerine yeterince zaman ayrımak için uykusundan fedakarlık göstererek üretmeye devam ediyor. Çatı katındaki atölyesinde sergi için biriktirdiği eserlerini ilk kez galeride bir arada görünce, tabi bir de ilk kişisel sergisi olunca tatlı bir heyecan sarmıştı dört yanını.

Sergideki hiç bir resmin isminin olmamasını eserlere isim vererek izleyiciyi belli bir ismin anlamı içersine hapsetmek istememesi olarak açıklayan sanatçının resimleri, terk edilmiş ıssız alanlarda oyun halindeki çocukların dünyasını bir çerçeve içerisinden aktarıyor. Aslında serginin isminin de olmaması taraftarı olduğunu aktaran sanatçı ,terk edilmiş ıssız bir alanı bile çoşku ile doldurabilen çocuklardan yola çıkarak mekanın önemsizliğini “Hiçbir Yer” ile ifade ederken, yetişkenlerin yalnızlığını terk edilmiş mekanlarla eşliyor.

Resimlerin genelinde yer alan oyun izlerine ait çizgiler çocukların boş, terk edilmiş alanlarda bile kendilerine güzel bir dünya yaratabileceklerini, varlıklarının dünyayı güzelleştirdiği fikrini yayıyor. Her bir öğrencisi aynı derecede değerli ve ilham verici onun için. Sidar Baki’nin eserlerinin bir tarzı var ve sanatçı özgünlüğünden kopmamak için diğer sanatçıların eserleri ile etkileşime girmekten kaçındığını aktarıyor. Sanatçı aynı eski zamanlardaki bazı sanatçıların da yaptığı gibi beğenmediği bir eseri sergilemek yerine üzerine farklı bir resim yaparak beğenene kadar bu süreci tekrarladığından bahsediyor. Aşağıdaki tablo da bunun bir örneği; altında 2 beğenilmemiş resim barındırıyormuş.

Eğitmenliği, insan haklarını içselleştirmiş ince ruhlu bir adamın odağına çocukları alan belirsiz ve ıssız mekanlardaki hikayeleri Hiçbir Yer Sergisi’nde izleyici ile buluşuyor. Sergi 7 Nisan’a kadar C.A.M Galeri’de görülebilir.

Tags from the story
, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir