José Sancho, Erotik Doğa

Kosta Rikalı heykeltıraş José Sancho (1935-2013) yaşadığı coğrafyanın doğasını yansıtan modern tarzdaki heykelleri ile Pera Müzesi’nin konuğu oluyor.

Eğitimini İktisat alanında tamamlayan sanatçı, profesyonel iş hayatında bir süre çalıştıktan sonra, sanata yönelmiş ve kariyerine heykeltıraş olarak devam etmeye karar vermiş (1970). Bu kararı sonrasında tekniğini geliştirmek için  İtalya, İspanya, Romanya, Meksika gibi ülkelerdeki atölyelerde heykel üzerine eğitimler almış.

Sanatçı ağaç, mermer, bronz,çelik gibi çeşitli malzemeler kullanarak modern heykeller yaratmış. Renk skalası kırmızı, siyah, beyaz, rose pembe ve kahve tonlarının dışına çıkmamış. Sergide dikkatimi çeken bir detay ise sanatçının bir eserinde ana malzeme olarak Afyon mermeri kullanmış olması 🙂

Sanatçı Picasso, Brancusi gibi sanatçılardan etkilenmiş, bu eserlerinin detaydan uzak ve basit olmasına karşın özgün ve etkileyici tarzı ile eserlerde etkisini göstermiş.

Sergi salonuna girdiğinizde basit ama son derece çarpıcı “Üç Kırmızı Deri Sırtlı Kaplumbağa” heykeli sizi karşılıyor. Heykeller ağaç talaşları üzerinde doğal bir zemine yerleştirilmiş. Tembel hayvan, sinek kuşu, balık, yılan,karıncayiyen, sıçan, akrep gibi bildiğimiz hayvanların yanısıra manta gibi daha önce hiç duymadığınız hayvanlarla da karşılaşabilirsiniz. Ben tembel hayvan ve sıçan heykellerini çok sevdim.

 

Sanatçı annelik temasını ve dişil erkek kavramlarını birleştiren eserlerini üretirken malzemesini farklı şekillerde yoğurarak şekillendirmiş. Bu kapsamda farklı malzeme ve tarzda kadın bedeni figürleri de görebilirsiniz. Ortasından bir hat şeklinde delikler geçen heykeli çok beğendim.

 

Sergi salonunun son noktasındaki alanda sanatçı ile ilgili bir sinevizyon gösterimi de sizleri bekliyor. Sanatçı evinde ürettiği eserlerin bir kısmını evinin bahçesinde oluşturduğu heykel bahçesinde sergilerken, Kosta Rika’ya yolunuz düşerse sanatçının Merkez Bankası Bahçesi, Kosta Rika Üniversitesi bahçesi, Kosta Rika Sanat Müzesi ve San Jose’deki Barış Parkı gibi çeşitli mekanlarda yer alan eserlerini görebilirsiniz.

Dikkat, salonun ambiyansı sizi doğanın içine çekebilir!

Tags from the story
,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir