Katalan Ulusal Sanat Müzesi – MNAC

Barselona’ya gidecekseniz Katalan Ulusal Sanat Müzesi’ni (MNAC) de ziyaret edilecek yerler listenizin üst sıralarına eklemelisiniz. Müzedeki her bir esere şöyle bir bakayım demeniz halinde en az yarım gününüzü İtalyan stilinde yapılmış bu güzel binada geçirmeyi gözden çıkarmalısınız.

Müzeye ulaşmak için Espanya durağında inip biraz adımladıktan sonra büyük süs havuzunun ardındaki devasa merdivenlerin bitimindeki tepede sizleri bekleyen muhteşem bina ve peyzaj sizleri içeri girmeden büyüleyebilir. Müze, giriş kattaki Romanesk, Gotik, Rönesans ve Barok  tarzdaki eserlerin yer aldığı 3 ve üst kattaki Modern dönem eserlerinden oluşan 2 alan olmak üzere 5 alandan oluşuyor.

  

Romanesk döneme ait eserlerden oluşan alanda çeşitli Katalan Kiliseleri’nden alınmış ahşap paneller, freskler, altarlar gibi kilisedeki sanatsal ögelerden oluşuyor. Bu döneme ait eserlerdeki hikayelerin ve kırmızı rengin yoğun kullanıldığı pek çok büyük altar son derece etkileyiciydi. Fresklerin diğer eserlerle kıyaslandığında çok fazla deformasyona uğradığı söylenebilir. Bazı odalar size sanki bir kilisedeymişsiniz hissi yaratıyor.

  

Romanesk alanın karşısındaki alanda Gotik ve Rönesans – Barok döneme ait eserler yer alıyor. 19. yüzyılın ilk 10 yılında şekillenen MNAC’ın Gotik sanat koleksiyonuna ait eserler bulunuyor. Eserlerin çoğu 1835 yılında kilise mallarının tecridi sırasında meydana gelen manastır yakma dalgasında büyük  hasar görmüş. Bu alandaki odalar kronolojik sıraya göre düzenlenmiş 13, 14 ve 15. yüzyıllardan kalma eserleri sergiler. Bu odaların ilkinde ise Mayorka’nın Fethi’ni konu alan ünlü bir duvar resmi bulunuyor.

 

 

Rönesans ve Barok Sanat Koleksiyonu alanındaki eserler Avrupa’nın kraliyet ve aristokrat koleksiyonlarından oluşan diğer büyük ulusal müzelerden farklı olarak, paha biçilmez kültürel mirasın parçalarını içermektedir. Bu alandaki koleksiyon Katalonya’da yerel parçaların satın alınması ve daha sonra özel galerilerden bağışlarla tamamlanmış.  Bu alandaki eserler 16. yüzyılda aşağı ülkelerden gelen sanatla başlıyor. Erken Rönesans boyunca Katalonya’da Gotik formlar hakim olmuş. Bu alanda Venedikte aldığı resim derslerinin meyvesi olarak eserlerini modern renk kullanımıyla zenginleştiren ünlü İspanyol ressam El Greco’nun da eserleri yer alıyor. Cambo Bequest; 14.yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Avrupa resim tarihini kucaklayan tablo koleksiyonunu ifade ediyor. Bu seçkin koleksiyon sayesinde MNAC’da temsil edilen sanatçılar arasında saygın ve dünya çapında ünlü pek çok sanatçı vardır; Sebastiano del Piombo, Tiziano Vecellio (Titian) ve Giandomeniceo Tiepolo gibi büyük İtalyan ressamlar; Pter Paulus Rubens ve Lucas Cranach gibi Flaman Okulu’nun üstün savunucuları; Jean- Honore Fragonard’ın Fransız Rokoko çalışmaları ve deha Francisco de Goya. Bu alanda ayrıca Tyhssen-Bornemizsa koleksiyonuna ait Gotik’ten  Rokoko Dönemi’ne kadar Avrupa Sanatını kapsayan resim ve heykellerden oluşan ünlü sanatçıların eserleri yer alıyor.

 

 

 

Müzenin ikinci katı 19. yüzyılın başlarından 1940’lara kadar en iyi Katalan seçimlerini içeriyor. Bu güzergahın ilk kısmı neoklasik, romantik, ve gerçekçi dönemlere ayrılmış.  Burada temsil edilen en seçkin Katalan neoklasik sanatçılar arasında ressam Josep Bernat Flaugier ve heykeltıraş Damia Campeny vardır. Goya’dan sonra İspanya’nın en güzel 19. yüzyıl ressamlarından biri olarak adlandırlan Maria  Fortuny’nin İspanyol Düğünü, devasa boyutlu Tetuan Savaşı tablosu da son derece dikkat çekiciydi. 2004 yılının sonlarında Carmen Thyssen Bornemisza Koleksiyonundan MNAC’ın koleksiyonuna katılan Katalan sanat eserleri olmuştur. Bu eserlerin yer aldığı bölümün kapsadığı kronolojik dönem 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın ortalarına kadar Katalan Sanatı tarihindeki en parlak eserlerden oluşmaktadır. Bu alanda yer alan Maria Fortuny’nin Boğa Güreşi, Ramon Casas’ın Kapalı Alanda Açık Hava, Joaquim’in arka planda Sagrada Familia Kilisesinin inşaatının yer aldığı Yoksul Kilisesi gibi eserler 19. yüzyıla ait parçalar arasında özellikle göze çarpan eserlerden.

 

 

Müzenin sürekli sergi kısmını gezmek yaklaşık 4 saat sürdü. Katalan Ulusal Sanat Müzesi son derece geniş bir koleksiyona sahip önemli müzelerden bir tanesi. Eğer sanatı seviyorsanız bu müzeyi çok seveceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir