Lomography

Zeytinköy, Gökçeada

“La Sardina”

Bu yazımda analog fotoğraf makinem La Sardina ile biraz nostalji yapalım istedim…

Lomography’nin birbirinden güzel filmleri ve makinelerı hep ilgimi çekiyordu. Artık benim de bu seriden bir makinem var. “La Sardina” 35 mm lik bir makine. Makinenin en güzel özelliği dış kısmının boyanabilir olması. Ben makinemi bir tuval gibi kullanarak Klee’nin eseri ile renklendirdim 🙂 Haliyle tamamen özgün bir tasarım yaratmanız mümkün.

Makine ile günün farklı saatlerinde, farklı hava koşullarında gün ışığı miktarına ve kullanıdığınız filmin özelliğine göre farklı çıktılar alabiliyorsunuz. Fimlerimizi banyo için bir fotorafçıya teslim ettiğimizde ne ile karşılaşacağınızı bilmeden beklemenin heyecanını her seferinde yaşıyoruz:) Bu yönüyle bile analog dünya dijital dünyadan çok daha özgün ve heyecan verici benim için.

200 asanın üzeri filmler çok daha güzel çıktı veriyor. Siyah beyaz filmler ise güneşli günlerde denenmeli.  Ayrıca film çeşitliliği sayesinde farklı renklerde ve desenlerde fotoğraflar elde etmek çok güzel. La Sardina’nın özelliklerinden birisi de bir film üzerine birden fazla kez çekim yapılabiliyor olması. Bu sayede hayal gücünüze göre bir pozda yakalayamadığınız temayı birden fazla çekimle elde edebiliyorsunuz. Makinenin takılıp çıkarılabilen flaşının farklı renklerdeki kapakları (turuncu, beyaz, mavi, kırmızı) sayesinde flaşlı çekimlerde fotoğrafınızı renkten renge sokabilirsiniz. Bu çeşitlilikleri basit yöntemlerle size sunması harika !

Lomography’nin Galata’daki dükkanından ödünç makine de alabiliyorsunuz. Böylece size uygun makineyi satın almadan önce deneme şansınız oluyor.

 

1 Comment

  • Fotoğraf sanatı ve fotoğraf makinesi ile ilgili ilginç bilgiler ve çok güzel (ve sanatınızı konuşturduğunuz…) fotoğrafla bizi aydınlattığınız ve ufkumuzu açtığınız için teşekkürler… Yeni bilgi ve sanat eserlerinizi bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir