Meliha Sözeri Toz

Bozlu Art Project’teki Toz isimli sergi sanatçı Meliha Sözeri’nin ifadesiyle dağılma, birleşme, ayrışma, inşa etme, uçuşma gibi kavramlar üzerinden düşünülerek üretilmiş 3 ayrı alanda konumlandırılmış eserlerden oluşuyor.

İlk alanda ev içerisindeki dişil nesnelerin tel malzeme ile şeffaflık kazandırılarak yeniden yaratıldığı Estetik Tehdit, Arayüz, Arınma ve Seri No:3 isimli eserlerden oluşuyor. Arınma isimli eser telden üretilmiş bir çamaşır askılığı üzerine asılmış çamaşırlarla beraber mahremiyeti temsil ederek sergi alanının ana vitrinini oluşturuyor. Estetik Tehdit isimli eser ise bizlere isminden güzelleşmeyi anımsatan telden yapılmış makyaj masası ve hemen yanındaki Arayüz isimli gümüş renkli boy aynası ile birbirini tamamlayan nesneler olarak karşımıza çıkıyor. Diğer nesneler gibi birebir boyutlarda yaratılmış Seri No:3 isimli dikiş makinesi parçalanmışlıkların yeniden birleştirilmesini temsil ediyor.

 

 

İkinci alan süpürülerek ev içerisinden dışarıya doğru süpürülen tozların temsili imgelere geçiş alanını eski tip bir elektrikli süpürge ile temsil edildiği Vakum isimli eserin yer aldığı alan.

Üçüncü alan Gürültü, Klinik, Üf ve Seri No:1 isimli eserlerden oluşuyor. Duvara asılı cam tüpler içerisindeki farklı renklerden oluşan Klinik isimli çalışma toplanmış ve dağılmış tozların bir sağlamasını sunarken, Gürültü isimli gri ve siyah tonlardaki tellerden yaratılmış eser  piyanoda var olan 36 siyah tuşa, 36 sese ve 36 farklı sesin rengi temsilen 36 tozdan oluşmaktadır. Işıklı bir borunun bükülmesi ile oluşan Üf isimli eser izleyiciyi püskürten bir anlam taşırken, mermerden yapılmış Seri No:1 isimli dikiş makinesi ilk alandaki Seri No:3’ün şeffaflığının aksine katı formuyla izleyiciye sunuluyor.

  

 

Sergi 6 Mart’a kadar Nişantaşı Bozlu Art Project’te ziyaret edilebilir.

Tags from the story
,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir