Mersad Berber

Bosnalı ressam Mersad Berber (1940-2012) gerek özgün çalışmaları, gerekse dünya çapında tanınmış eserlerin başarılı uyarlamalarıyla sanat hayatına katkısı olan, 20. yüzyılın önemli ressamlarındandır. 1972 yılında kurulmuş  Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisinin kurucularından olan Berber burada eğitmen olarak da uzun yıllar çalışmıştır.

Sanatçının renk paleti pastel renklerden oluşmaktadır. Ayrıca resimlerinde at figürleri çoğunluktadır. Atları gösterişli olmalarından çok içsel olarak değerlendiren sanatçı, at figürünü “hayatın her alanıyla derin bağları olan ağır iş ve evlilikleri cenaze ve savaşları imgeleyen Bosna dağlarından  gelen gayretkeş yük beygiri” olarak tanımlamıştır. Eserlerinde bazen ana kahraman, bazense hikayenin bir parçası olarak karşımıza çıkan at figürünü yakından inceleyebilmek için bir dönem seyislerle zaman geçirmiştir.

    

Sanatçının bazı eserlerinde Bizans motifleri kullanıdığı görülmüştür. Bu yönüyle sanatçı farklı kültürel ögeleri birleştirerek eserleri vasıtasıyla sunmuştur.  Altın varaklar ve motiflerle işli bu resimleri Klimt’in eserlerini hatırlatmıştır.

   

Sanatçının Srebrenitsa Katliamını gözlerin önüne seren, ülkesinde yaşanan acıyı hikayeleyen çok sayıda eseri bulunmaktadır. Bu yönüyle gerçek bir sanatçı gibi yaşanan tarihsel olayı sanat ile hatırlatarak  toplumsal olaylara duyarlılığını ortaya koymuştur.

   

Beyaz rengin ağırlıkta olduğu eserleri de bulunmaktadır. Ressam, Velasquez’in Nedimeler tablosunun modern çağda güzel bir yorumunu da kendine has tarzı ile sunmuştur.

  

Tags from the story
, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir