Ünlü Ressamlar ve Babaları

Babalar günü yaklaşırken ben de bu yazımı çok sevdiğim babama ithaf ediyorum. Babanın varlığı ne kadar önemlidir bir çocuk için; güçlüdür, gücünü bilmek biz çocukların da kendimizi güçlü ve güvende hissetmemizi sağlar. Çocuk dediğime bakmayın, her yaştan kişi babasının çocuğudur!

Ünlü ressamlardan babalarını resimleyenler kimler peki ve bu resimlerin hikayesi ne?

Paul Cézanne

Post empresyonist Fransız ressam Paul Cézanne’ın renk paleti ve resimlerinin serbest stilini hep beğenmişimdir. Sanatçı The Artist’s Father, Reading “L’Événement” isimli tabloda bankacı olan babasını bir sandalyede oturmuş gazete okurken resmetmiştir. Bu resim sanatçının babasının savunduğu hukuk ve bankacılık kariyerini redderek resmi seçmesi ile özgürlüğünün bir yorumudur.

The Artist’s Father, Reading “L’Événement” 1866, Paul Cézanne

Frida Kahlo

Meksikalı sanatçının Alman Yahudisi olan babası Wilheim Kahlo 18 yaşında Almanya’dan Meksika’ya göç ettikten bir süre sonra kendi atölyesini açarak fotoğrafçılık  yapmıştır. Aynı zamanda amatör bir ressam olan Wilhelm ile Frida oldukça yakındılar.

Frida’nın babası bu portre çizilmeden önce 1941 yılında vefat etmiştir. Fridanın bu portrede ağırlılı olarak kahve tonları kullanmış olmasının nedeni ise babasının sepya tonlu fotoğraflarını anımsatmak istemesi idi. Bu resim babası öldükten 10 yıl sonra yapılmış olmasına rağmen, babasını hafızasındaki kır saçlı adamdan farklı olarak 1898’den düğün fotoğrafındaki haliyle (daha genç haliyle) resmetmiştir.

Portrait of My Father, 1951 – Frida Kahlo

Pablo Picasso

Picasso’nun babası İspanyol José Ruiz y Blasco resim öğretmenidir.  Meslek hayatını meslek okulunda profesör ve yerel bir müzenin küratörü olarak geçirmiştir. Picasso 7 yaşından itibaren babasından yağlı boya ve çizim konularında sanat eğitimi almıştır. Ruiz, geleneksel bir akademik sanatçı ve eğitmen olarak, doğru eğitimin ustaların kopyalanmasını gerektirdiğine inanmaktaydı.

“Portrait of the Artist’s Father” by Picasso (1896) Picasso Museum, Barcelona

Edgar Degas

Daha çok balerin resimleriyle tanıdığımız ressam, bilinen temanın dışına çıktığı eseri  “Degas Father Listening to Pagan”da İtalyan müziği meraklısı amatör bir müzisyen olan babası  Auguste De Gas’ı resmetmiştir. Babasının yanında gitar ile resmettiği kişi ise Degas ve Manet’nin evlerinde sık sık düzenledikleri müzik gecelerinde bulunan İspanyol şarkıcı Lorenzo Pagans’tır. Sanatçının aynı temada 3 eseri bulunmaktadır. Bunlardan ikincisi aşağıdaki resimdir. İlki Louvre müzesinde bulunmaktadır. İlkinde ikincisinden farklı olarak Lorenzo Pagans ayakta resmedilmiştir.

Degas’ Father Listening to Lorenzo Pagans, 1869 – 1870 – Edgar Degas

Salvador Dali

Katalan sürreaslist ressam Salvador Dali’nin babası  evlerinin bulunduğu Figueres kasabasının noteriydi.

Sanatçının babasını resmettiği “Portrait of My Father”da neredeyse bir heykel kadar sağlam görünen figür hacmi ve ağırlığıyla otorite fikrini bünyesinde barındırıyor. Figür direkt olarak izleyiciye bakıyor.  Sanaçının aynı yıl yaptığı bu kez babasını arkasında kızı Ana Maria ile oturmuş olarak resmettiği başka bir eseri daha bulunmaktadır.

Portrait of My Father, 1925, Salvador Dali, Museu Nacional d’Art de Catalunya, Barcelona

Albrecht Dürer

Rönesans dönemi ressamı Albert Dürer’in Macar kökenli babasının mesleği kuyumculuktu. Dürer eğitimine babasının kuyumcu atölyesinde başladı ve yeteneğini 1484 yılında henüz 13 yaşındayken yaptığı kendi portresi ve 1485 yılında yaptığı geç dönem gotik tarzdaki müzisyen meleklerle Meryem tablosu ile kanıtlamıştır.

Yaşlı Albrecht Dürer’in 1490 Rosary ile birlikte, sanatçının Macar babası Yaşlı Albrecht Dürer’in (1427-1502) iki portresinin ikincisidir.

Portrait of Dürer’s Father at 70, 1497, attributed to Albrecht Dürer. National Gallery, London

Ben de bir gün kendi babamın resmini yapıp kendisine hediye etmek isterim.

Kaynakça:

https://www.nga.gov/content/ngaweb/Collection/art-object-page.52085.html
https://www.pablopicasso.org/before1901.jsp
http://www.edgar-degas.net/degas-father-listening-to-pagans.jsp
http://www.fridakahlo.org/portrait-of-my-father.jsp
https://www.britannica.com/biography/Albrecht-Durer-German-artist

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir