Wroclaw Natıonal Museum

Wroclaw Ulusal Müzesi

2016 yılının son günlerinde, Aralık ayında ziyaret etme şansı bulduğum Muzeum Narodowe we Wroclawiu (Wroclaw Ulusal Müzesi) Polonyalı sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müze binası 1947 yılında inşa edilmiş. Binanın dış cephesindeki sarmaşıklar binaya esrarengiz bir hava katarken, iç mimarisi de son derece etkileyici.

Giriş kattaki orta alanda geçici sergi kapsamında deneysel bir video gösterimi vardı. Sürekli sergi kapsamında ise her kattaki karşılıklı koridorlarda eserler sizleri bekliyor. Bir koridor tamemen heykeller ve ikonalardan oluşuyor. Resimlerin yer aldığı salonlarda ise işçilik değeri yüksek, boyamalarla ve değerli taşlarla bezenmiş porselen ve dekoratif objelerin yanı sıra Polonya’daki çeşiti kiliselerden getirilmiş bir çok kapı paneli de sergilenmekte. Polonya sanatını geniş bir dönem şeridinde incelemek ve Polonyalı ressamların eserlerini yakından görmek isterseniz Wroclaw Ulusal Müzesi’ne uğrayın 🙂

Bir not: Wroclaw’da bulunan Panaromik müze (Racławice Panorama) biletiniz varsa ayıca bilet almanıza gerek kalmıyor. Eğer bilet alacaksanız bilet fiyatı 15 Złoty. Cumartesi günleri ise müze girişi ücretsiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir