İstanbul Sanat Galerileri

İstanbul’da sanatsız bir gün geçirmek pek mümkün değil. Son zamanlarda
köklü müzelerin yanında sanat galerileri de dikkat çekici sergilere ev sahipliği yaparken bilinirliğini de arttırıyor. Sergi takvimleri ile bizlere müzeler dışında da bir alternatif sunan İstanbul’daki sanat galerilerini listeledik.

C.A.M. Galeri

1992 yılında kurulan şuanda Çukurcuma Caddesi’nde bulunan C.A.M. galeri son yıllarda kendi bünyesindeki sanatçılara kişisel sergi fırsatı vererek, birbirinden değerli sanatçıları tanımamıza vesile oldu. Sidar Baki, Ayşe Bezenmiş, Nihal Martlı, Serpil Mavi Üstün bunlardan birkaçı. Bu sene Step İstanbul, Contemporary İstanbul gibi etkinliklerde de yer alan galeri son derece güzel işlere imza atan, kendine özel nitelikleri olan eserler üreten bir sanatçı portföyüne sahip.

Dirimart

2002 yılında Hazer Özil tarafından Nişantaşı’nda kurulan galeri pek çok yabancı sanatçının eserini İstanbullu sanatseverlerle buluştururken, yerli sanatçıların da yurt dışında temsil edilmesine aracılık ediyor. 2016 yılında Dolapdere’deki ikinci mekanını açan galeri artık tüm faaliyetlerini Dolapdere’deki mekanda sürdürüyor. Geçtiğimiz yıllarda 2 güzel sergiyi (Vik Muniz ve Fahrelnissa Zeid) gezme şansını yakaladığımız galeri resim, heykel, fotoğraf gibi pek çok sanat dalından sanatçının tanınmasına büyük katkı sağlıyor. Tek kattan oluşan galeri mekanı bu sene Eylül ayında Dolapdere’deki yeni mekanına taşınacak Arter sayesinde daha da popüler olacak Dolapdere’deki sanat semtinin ilk galerilerinden birisi olarak popülerliğini artıracak gibi görünüyor.

Bozlu Art Project

İlk olarak Nişantaşı’ndaki mekanındaki sergileriyle dikkatimizi çeken galeri artık Şişli’deki güzel ve daha geniş mekanında Mongeri Binası’nda konumlanıyor. En çok sergi gezdiğimiz galerilerden birisi olan Bozlu Art Project’te şimdiye dek Meliha Sözeri, Ali Alışır, Neş’e Erdok, Sinan Demirtaş’ın retrospektif ve kişisel sergilerini gördük. Bozlu Art Project, özenle hazırlanmış, birbirinden başarılı sanatçıların işlerini içeren, sonraki sergileri sabırsızlıkla beklediğimiz galerilerden.

Pilevneli Galeri

Dolapdere’deki mekanında ilk kez Hans Op De Beeck’in gri heykellerinin sergilendiği Uyuyan Kız Sergisi’ni gezmek için bulunduğumuzda başarılı bir galeriyi daha keşfetmenin sevincini yaşamıştık. Başarısını büyüten galeri geçen yıl bir mekan da Mecidiyeköy’deki eski likör fabrikasında açarak en yoğun galeri açılışlarından birisini gerçekleştirdi. Yeni mekan ile beraber her iki mekanını da doldurmayı başaran galerinin en önemli kazanımı ise dünyaca ünlü sanatçı Refik Anadol olmuş olabilir. 🙂 Geçtiğimiz yıl gerçekleşen Eriyen Hatıralar Sergisi ziyaretçi akınına uğramıştı. Hatta galerinin bu kadar popüler olmasında Refik Anadol’un katkısı göz ardı edilemez. Yeni mekanında ise Bosphorus adlı veri heykeli ile yer alan sanatçının eserine koca bir salon ayrılmıştı. Yeni mekan ilk mekana göre bir hayli büyük bir alana sahip. Hatta İstanbul’daki en büyük alana sahip galeri Pilevneli Galeri olabilir.

Anna Laudel

Karaköy’deki Bankalar Caddesi’nde konumlanan galeriyi ilk keşfettiğimizde henüz birkaç gün önce bir Botero sergisini kaçırdığımız için hayıflanmıştık. Geçmiş yıllarda Pera Müzesi gibi büyük bir müzenin Botero sergisinden sonra güzel bir fırsat olabilirdi 😀 Galeri mekanında gezme şansını yakaladığımız sergiler; Rooms and Walls, Past Meets Present, Gazi Sansoy, Ekin Su Koç. Galerinin öne çıkan sanatçısı ise Ramazan Can.

Pilot Galeri

Taksim Sıraselviler’den Cihangir’e doğru giderken sol tarafta göreceğiniz Pilot Galeri ile tanışmamız Gökhan Gökseven’in Tepede Bir Ev Sergisi ile olmuştu. Galeri ufak bir mekana sahip olsa da başarılı sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmaya devam edecek gibi görünüyor.

Art On

Pera Müzesi’nin biraz ilerisinde Cam vitrini ile dikkat çeken galeriyi ilk kez bu sene gezdik. Ali Elmacı’nın Kan Görünce Rüya Bozulur Sergisi’ni görmek için gittiğimizde sanatçı ile tanışma fırsatını da yakaladık. Pera Müzesi’ne geldiyseniz buraya da uğrayıp gezmekte fayda var.

Evin Sanat Galerisi

Değerli ressam Nuri İyem’in oğlu Ümit İyem ve gelini Evin İyem tarafından kurulan Evin Sanat Galerisi her sene pek çok sanatçının tanınmasına vesile olan Nuri İyem Resim Yarışması’nın da düzenleyicisi. Geçtiğimiz yıllarda Nuri İyem Sergisi ile gezme şansını yakaladığımız galeride farklı sanatçılara ait sergiler düzenleniyor.

Galeri 77

Karaköy’deki galeri’yi ilk kez bu sene gerçekleşen Contemporary İstanbul’da Sedat Girgin, Vav Hokabyan, Vahram Davtian gibi pek çok güzel işe imza atan sanatçıları ile dikkatimizi çekti. Sonrasında galeri mekanında Sedat Girgin’in kişisel sergisini gezme şansını da yakaladık. Son olarak Step İstanbul’da galeri standında Sayat Uşaklıgil’i tanımamıza vesile olan galeri pek çok sanatsal etkinlikte de yer alarak tanınırlığını arttırıyor.

İstanbul’daki sanat galerileri alternatif sergi mekanları haline dönüşüyor ve bu dönüşüm pek çok sanatçıyı tanımamıza da vesile olurken, bulunduğu semte de canlılık katıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir