Madam P, Cesaret

Tünel’deki Ziraat Sanat Galerisi şu sıralar Madam P’nin renkli eserlerine ev sahipliği yapıyor. Sergi alanının 2 katında yer alan eserler sanatçının farklı tarzdaki eserlerinden oluşuyor.

Sergi alanınına girdiğinizde farklı boyutlarda dikdörtgen şekillerin oluşturduğu Mekanik Çağ isimli eser sizleri karşılıyor. Aynı seriden Mekanik Çağ 2 isimli eser ise sergi salonunun bir başka alanında parçadan bütüne giden farklı boyutlarda üst üste dikdörtgen şekiller ile hayattaki olguların tamamlanma sürecinin farklılığına dikkat çekiyor. Bazı şeylerin tamamlanması beklemeye ihtiyaç duymadan hemen gerçekleşirken bazı şeyler için beklemeye sabretmeye ihtiyaç vardır.

İlk Gün ve Bölünme isimli eserler Danimarka’da doğup büyümüş sanatçının ülkesine özlemini anımsatan turkuaz renklerin yoğun olarak kullanıldığı eserler. İlk Gün isimli eser belki de bu serginin başlangıç resmi olarak yapılmış.

Sanatçının serginin favorisi olarak nitelendirdiği Kutlama isimli eser sarı ve turkuaz fon üzerinde farklı tonlardaki dairesel imajlarla insana bir kutlamanın müjdesini verir nitelikte ruhumuza bir coşku katıyor.

İnsanlar ve Aynalar, İçerden Dışarıya, Çocuksu Kalpler Şehri eserleri benzer tarzda yaratılmış eserler. Bu eserlerin ortak özelliği öncesinde rengarenk boyanarak sonradan beyaz bir boyayla bazı alanların kapatılması. Sanatçı beyaz geçişlerle tuvalinde ifade etmek istediği konuyu tezatlıkları ile düşündürmeye çalışmış.

Sanatçının eserlerinin pek çoğu güzel anlamlar içerirken  Öfke, Küfür, Beyinsiz İnsanlar isimli eserler bu kuralın dışına çıkıyor. Sanatçı Öfke isimli eserde İnsanlar ve Aynalar, İçerden Dışarıya ve Çocuksu Kalpler eserlerindeki beyaz şeritleri bu defa kötü şeylerin bir ifadesi olarak siyah renkte kullanıyor.

 

Rengarenk adeta bir çocuğun elinden çıkmış izlenimi veren eserler üst kattaki sergi alanında yan yana konumlandırılmış. Beyinsiz İnsanlar isimli eser ve hemen ardındaki duvarda yer alan Düşünmek İyidir isimli eser bir kızgınlık ardından sakinleşme sürecine uzanan iki eser. Bu iki eser arasındaki renkli duvar bu sakinleşme sürecini temsil eden bir köprü görevini üstleniyor.

Köpek ve Uyuyan Kadın isimli eserler sanatçının dünyadan kavramları renklerin içerisinde farklı bir biçimde ele aldığı (belki bir çocuğun gözünden) eserlerden.

Madam P’nin Otoportresi isimli eserdeki kaplumbağa figürü ve kaplumbağanın üzerinde yer alan turuncu şeritler sanatçının özelliklerini tarif ediyor: “Kendi kabuğumda yaşıyorum ve sınırlarım var.” Dışarıdaki şeritlerin içerideki şeritlerden sayıca fazla olması iç dünyasında dış dünyasından daha az sınırı olduğunu ifade ediyor. Bu resmin hemen karşısında asılı Bumerang isimli eser ise resmin üst kısmında yer alan pembe renkli bumerang ve alt kısımda yere yatık P harfi sanatçının gelgitlerini ifade eden sanatçı ile ilgili olduğunu düşündüğümüz eserlerden bir diğeri.

Kör  Adamın Gözlükleri isimli eser siyah çerçeveler arasındaki beyaz bir benek ile beneğin ardındaki pencerenin etrafındaki renklerle görülmeyen güzelliklerin çok daha fazla olduğunu vurgulamak istemiş olabilir.

Farklı kalınlıklardaki 3 farklı renk şeridinden oluşan son derece yalın, sanatçının farklı tarzda ürettiği Boşluk isimli esere baktığımızda bir durulma, dinginleşme, sakinleşme hissi yaratıyor.

Bir Kelebeğin Kanatları isimli eser renkleriyle ruhunuzu kanatlandırırken Yeniden Adlandırma isimli eser mavi, mor ve yeşilleriyle bizlere Monet’nin Nilüferlerini anımsatıyor.

Işığın Sessizliği ve Mavi Yağmur benzer tarzda üretilmiş ilhamını doğadan alan, doğanın farklı hallerini anlatan iki  güzel resim. Bu iki eserin Köpek ve Madam P’nin oto portresi gibi canlılıları temsil eden eserlerin arasında konumlandırılması ile sergi alanında doğa ve insanının bir arada olduğu renkli bir dünya yaratılmış.

Sanatçının renkli dünyasının farklı ruh hallerini temsilini içeren farklı tarzdaki eserlerden oluşan Cesaret Sergisi 9 Mart’a kadar Ziraat Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Tags from the story
, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir