Mamut Art Project 2019’un Öne Çıkan İşleri

Mehmet Resul Kaçar

Mehmet Resul Kaçar resimlerinde geçmişten günümüze dünyamızdaki olumsuz değişimi doğa ve hayvanlar ekseninden anlatıyor. Eserlerin dikkat çeken noktası fondaki standart temanın (başak tarlası) üzerindeki figürlerin ve rollerin değişkenliği oluyor.

Vildan Hoşbak – Bir Yerden Hatırlıyorum

Vildan Hoşbak günlük mekanlar ve eşyalarla kutular içerisinde yarattığı yaşam alanları sayesinde belleğimizde bir çağrışım yaratarak bir mekanın veya eşyanın hafızamızdaki izini ortaya çıkartmak istiyor.

Ünal Bostancı – Ucube Dağı

Kırıldığı için değerini kaybeden süs eşyaları sanatçının müdahaleleri ile mutasyona uğrayarak eskisinden daha güçlü figürler haline geliyor. Eski mekanlarında değersiz hale gelen bu melez figürler Ucube Dağı’nda yeni kimlikleri ile yeniden var olmaya çalışıyor.

Bora Aşık – Kendini Bil

Bora Aşık, başkalarının hayatını izlemekten kendimizi unuttuğumuzu ve bunun biz insanları mutsuzluğa sürüklediği fikrinden yola çıkarak ürettiği Kendini Bil adlı eserler serisinde yanlış inşa edilmiş toplum düzenlerinin yarattığı insansı canlıları resimliyor.

Börte İpek – Unutulan Yüzler

“Hayatımız boyunca pek çok farklı insanla karşılaşırız ve bu karşılaşmalar neticesinde bu insanlarla kurulan ilişkiler bakış açımızın oluşumuna olumlu/olumsuz katkı sağlar. Çoğunu daha sonra tekrar görmeyiz ve yüzleri hafızamızdan silinir gider. Ancak buna karşın bu insanların bizde yarattığı etkiler silinmez” cümleleri Unutulan Yüzler serisinin ana fikrini oluşturuyor.

REI – Gerçekten Çok Eğlendim Güle Güle ve Teşekkürler

REI , Irvin De Yalom’un Aşkın Celladı adlı öykü kitabında yer alan bir hayale saplantılı şekilde bağlanan bir kadının hikayesinden esinlenerek ürettiği Gerçekten Çok Eğlendim Güle Güle ve Teşekkürler eserler serisi ile bir aşka veda edişi anlatıyor.

Super Normal – Kalıp

Endüstri tasarımı giderek tek tip ürünlerin üretildiği bir alana dönüşürken, bu ürünlerin bir gün beklenmedik bir biçimde insanlara sunulması nasıl bir tepki yaratır sorusundan yola çıkarak üretilen Kalıp adlı çalışmada bir fincan 10 aşamada adım adım bilindik kalıbından sıyrılıp bambaşka bir görünüme kavuşuyor.

Özgür Can Taşçı

Günlük yaşamda kimimizi rahatsız eden bazı durumlardan kabuğumuza çekilerek kurtulmamız mümkün mü, peki ya kabuğun içindeyken dışarıda olanlardan rahatsızlık duyacak mıyım sorularına cevap arayan sanatçı büyük boyutlu gravürleri ile kendisinin veya çevresinin maruz kaldığı bu rahatsız edici durumları resimliyor.

Çağan Okuyan – Kebab Project

Kebab Project, Avrupa’ya gurbetçi olarak giden insanlarımızla özdeşleşmiş iki şey kebap ve döneri odağına alıp fotoğraf, video ve çeşitli objelerle bir göç hikayesi anlatıyor.

Tags from the story

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir