Mevsimlerin Alegorisi: Dört Mevsim

Fransız post-empresyonist ressam Cézanne’ın ilk resmi Four Seasons (1861)’ı biliyor muydunuz? Acemilik dönemi çalışması olmasına rağmen sanatsal geleneklerin kapsamlı bir bilgi birikimini ve stil arayışını sergileyen bu duvar resimleri, sanatçının bankacı babası Louis-Auguste Cézanne’ın sanat çalışmaları için Paris’e gitmesine izin vermesinde de ikna edici olmuştur.

1860’da henüz Fransanon Aix en Prvence şehrinde hukuk fakültesinde bir öğrenci olan Cézanne resim yapmaya Jas de Bouffan’daki (yazlık evlerinin) ana resim odasının duvarlarını mevsimlerin alegorik temasına dayanan süsleme ile başlamış ve 23 yaşında bu çalışmayı tamamlamıştır(1861). Anlamı rüzgarların evi olan,  Aix-en-Provence yakınında bulunan bu mülkü (Jas de Bouffan) babası satın aldığında Cézanne yirmi yaşındaydı. Büyük pencereli masif formlu ev ve parktaki ağaçlar ev satılana kadar (Jas de Bouffan mülkiyeti, 1899 Eylül ayında ressamın annesinin ölümünden sonra satılmıştır.) Cézanne’ın resimlerine ilham kaynağı olmuştur.

Alay konusu olmamak için bu dönemde yaptığı resimleri “Ingres” ismi ile imzalayan sanatçının ilk resmi Aix’te aile mülklerinin salonunu süsleyen, dört mevsimi temsil eden genç kadınların -Ingres’in şık, akademik tarzının bir kopyası olan- dört büyük paneliydi. Paneller taklitti – hatta bir tanesini “Ingres” olarak imzalayan sanantçı – bu alıştırmasını alaya alırken aslında gizli becerisini gösteriyordu.

Winter
Summer
Spring
Autumn

Aynı duvarın ortasına Cézanne, babasını resmettiği (başarılı bir şapkacıyken sonradan bankacı olmuştur ) bir portreyi asmıştır. Bir palet bıçağı ile yapılmış boyamanın tekniği önceki neslin radikal ressamı, Cézanne’in kahramanı, Gustave Courbet tarafından kullanılıyordu. Courbet’ten farklı olarak Cézanne bıçağı hızlı, neredeyse şiddet içeren vuruşlarla daha agresif bir biçimde kullanmıştır.

Louis-Auguste Cezanne (Father of the Artist: 1865)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir