Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Viyana tam bir müzeler şehri olarak nitelendirilebilir. Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Viyana’da kesin görmeniz gereken müzelerin başında geliyor. Önemli koleksiyonlar barındıran diğer müzeler ise Belvedere, Albertina ve Leopold olarak sıralanabilir.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi denince akla ilk gelen Bruegel eserleri oluyor. Bruegel için ayrılan odada birbirinden güzel eserler bir arada sergileniyor. Biz müze gezimizde en uzun zamanı bu odada geçirdik. 🙂 Sanatçının en önemli eserlerinden birisi The Tower of Babel önünde uzun zaman geçirip detaylarını incelemekten keyif alacağınız eserlerden birisi.

Bruegel’in temalı eserlerinin öne çıkan özelliği pek çok hikayesi olan kalabalık sahnelerin bulunması. Bu nedenle bu tarz büyük boyutlu eserlerde her bir alanın ayrı ayrı incelenmesi için bir hayli zaman gerekiyor Sanatçının müzede yer alan diğer önemli eserleri ise şunlar; Children’s Games, Hunters in The Snow, The Harvest, Landscape with the Fall of Icarus, Peasant Wedding.

Bir başka Hollandalı ressam Rubens’in de pek çok eserini bünyesinde barındıran müzede Rubens eserleri için devasa bir salon ayrılmış.

Vermeer’in ünlü tablosu The Art of Painting de bu müzenin koleksiyonunda görebileceğiniz önemli eserlerden birisi. Resimdeki kadın figür başındaki defne çelengi ve elindeki trompet ve kitap ile Yunan mitolojisindeki 9 ilham perisinden Clio’yu (tarihi olayları konu alan şiirlerin ilham perisidir.) temsil etmektedir.

Müzede İspanyol ressam Velazquez’in de 5 tablosu sergileniyor. Burada Nedimeler (Las Meninas) tablosundaki Margarita’nın mavi elbiseler içerisindeki portresi Infanta Margarita in a Blue Dress’i görebilirsiniz. Milan doğumlu ressam Arcimboldo’nun bitkiler, hayvanlar ve doğadan birtakım objeleri kullanarak yarattığı portre 4 mevsim serisinden Summer (Yaz) ve 4 element serisinden Fire (Ateş) adlı eserlerini görebilirsiniz.

1600’lü yıllarda önemli bir Habsburg koleksiyoneri olan Archduke Leopold William’ın Brüksel’deki galerisine ait bir görüntüyü resmeden David Teniers’in (Younger) resim içinde resim tipinin bir örneği olan eser müzede görülmeye değer eserlerden birisi.

Titian’ın Girl in a Fur adlı eserindeki kadın figür aynı dönemde ürettiği resimlerinde pek çok defa model olarak kullandığı birisiymiş. Rubens ikinci eşi Helena’nın portesi Helena Fourment in a Fur Robe’u bu tablodan esinlenerek yapmış. Tesadüf bu ki 2 eser de müze koleksiyonunda görülebilir.

15.yüzyılın başından beri pelerini, uzun elbisesi ve elinde palmiye yaprağı ile pek çok sanatçı tarafından resmedilmiş St. Justina’nın Moretta de Brescia tarafından kadının bakireliğini simgeleyen beyaz bir tek boynuzlu at ile resmedildiği St. Justina Venerated by a Patron aldı eser Yüksek Rönesans’ın önemli resimlerinden birisi olarak nitelendiriliyor.

Parmigianino’nun Self Portrait in a Convex Mirror adlı bombeli bir aynadan ressamın kendisinin (21 yaşındaki) bir yansımasını resmettiği eseri, konveks ahşap yüzey üzerine boyama ile oluşturulmuş. Parmigianino Rönesans’tan Maniyerizme geçişi sağlayan eserler üretmiştir. Sanatçının müzedeki bir diğer eseri ise Yükselen İtalyan Maniyerizmi’nin sembol çalışmalarından birisi olan Bow-Carving Amor. Aşk tanrısı erosun aşk ve acıyı yaymak için kullandığı silahını yaparken tasvir edildiği eserde Eros omzunun üzerinden izleyiciye bakıyor.

Portrait of Maximilian I, Johannes Kleberger, Virgin and Child with a Pear ve Portrait of a Young Venetian Woman adlı eserleri müzedeki Alman ressam Albert Dürer’e ait eserler.

Maximilian I’in resimlendiği bir diğer eserde Maximilian I, karısı Mary of Burgundy, çocukları Philip the Fair, Philip’in çocukları Charles ve Ferdinand ve evlat edindikleri Louis of Hungary ile beraber görünüyor. Bu eserin yaratıcısı ise Bernhard Strigel.

Rönesans’ın büyük ustalardan birisi Raphael’in Madonna in the Meadow adlı eserinde Meryem her iki eliyle bebek İsa’yı tutuyor ve küçük Vaftizci Yahya’ya bakıyor. Leonardo’nun Madonna temalı kompozisyonları Floransa’da Madonna imgesinin artık dini bir imge olmaktan çok sanatsal başarının bir ifadesi bir değişim geçirmesine sebep olmuştur. 1504 yılında Floransa’ya gelen Raphael bu resmi de Floransa’da kaldığı dönemde Floransalı patronu Taddeo Taddi’ye hediye olarak armağan etmiştir.

Müzede Jan Van Eyck’ın kime ait olduğu tam olarak bilinmeyen bir portre eseri yer alıyor. İlk tahminlere göre eserin Papalığı yayan bir kardinal olduğu düşünülen resimdeki kişinin kıyafet, saç kesimi gibi detaylarına bakıldığında günümüz sanat tarihçilerine göre bir bilgin veya üst düzey bir kişi olduğu düşünülüyormuş.

Öğrencileri Titian ve Giorgiona ile beraber Venedik Yüksek Rönesansı’nın kurucularından birisi olan, sanatçı bir aileden gelen Giovanni Bellini’nin Young Woman at her Toilette adlı eserinde sanatçı Mantuan patronunun eşi Isabella d’Este’yi arka plandaki Venedik manzarası ile resmetmiştir.

Lucas Cranach’ın Judith’in düşman general Holofernes’i öldürerek İsrailoğulları’nı (Yahudileri) kurtarması konusunu anlatan eserde ilk bakışta Judith’in güzel görünümü dikkat çekerken elindeki kılıç ve kesik baş ile o güzel yüzünün ardındaki acımasızlığı hissettiriyor. Aynı konuyu işleyen diğer 2 ressamın (Paolo Caliari, Simon Vouet) eserleri de görülebilir.

Paolo Caliari mitolojik ve alegorik sahnelerin şiirsel bir görüntüsünü kazandırmak için hafif sfumato figürlerini, hafif altın kaplama nesnelerinin güçlü akıntılarını aktarmaya çalışmış 18. yüzyılın ustaları üzerinde büyük etkisi olmuş bir sanatçıdır. Sanatçının müzedeki bir diğer eseri Lukrezia ustanın etkileyici tarzının güzel bir örneği olarak nitelendirilebilir.

Bir diğer Venedikli sanatçı Tintoretto’nun eserleri de müze koleksiyonunda yer alıyor. Susanna and the Elders ve Man with a White Beard sanatçının müzede görülebilecek eserlerinden.

Müzede eserleri olan diğer önemli ressamlar; Caravaggio, Anton Van Dyck, Rembrandt, Pieter de Hooch, Frans Van Mieris, Coreggio, Hans Von Aachen, Anton Raphael Mengs, Lorenzo Lotto ve Luca Giardano.

Müzeye giriş ücreti : 16 € ,

Müzenin web sitesi: https://www.khm.at/

Adres: Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien, Avusturya, Kuruluş tarihi: 1891

Çalışma saatleri

Çarşamba10:00–18:00
Perşembe10:00–21:00
Cuma10:00–18:00
Cumartesi10:00–18:00
Pazar10:00–18:00
PazartesiKapalı
Salı10:00–18:00Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir